Matematyka w geografii

14 marca w I Liceum Ogólnokształcącym im. J. Słowackiego w Częstochowie odbył się finał IV edycji Powiatowego Konkursu „Matematyka w geografii”. Od początku patronat nad inicjatywą objęła Pani Alicja Janowska – Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach, a dwa lata temu dołączył także Wydział Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej. Konkurs ten przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z Częstochowy oraz powiatów: częstochowskiego, kłobuckiego, myszkowskiego. W tegorocznej edycji wzięło udział 82 uczestników z 22 szkół. W finale znalazły się 32 osoby, w tym dwóch uczniów naszej szkoły: Mateusz Wojtal i Wiktor Czarnota z klasy 8 a. Uczniowie do konkursu byli przygotowywani przez nauczycieli: p .R. Marcisz we współpracy z p.M. Powązką i p. A. Kowalską. Konkurencja była silna, gdyż nasi uczniowie musieli zmagać się z wiedzą gimnazjalistów. Mimo, że nie udało się Mateuszowi i Wiktorowi zostać laureatami gratulujemy, że zostali finalistami konkursu bo wykazali się wiedzą znacznie wykraczającą poza program szkoły podstawowej.

W oczekiwaniu na wyniki finałowych zmagań, uczestnicy i ich opiekunowie mieli okazję spotkać się z pracownikami Politechniki Częstochowskiej i wziąć udział w przygotowanych przez nich warsztatach. Dr Piotr Puchała z Instytutu Matematyki Politechniki Częstochowskiej przeprowadził zajęcia na temat „Od rozwiązywania równań wielomianowych do kodowania filmów i muzyki na płytach z pojedynkiem i zabójstwem w tle”. Natomiast mgr inż. Ewa Szymanek i mgr inż. Jakub Stempka z Instytutu Maszyn Cieplnych Politechniki Częstochowskiej zaproponowali zebranym spotkanie na temat „Modelowanie komputerowe właściwości aerodynamicznych pojazdów”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *