Matematyka w geografii

14 marca w I Liceum Ogólnokształcącym im. J. Słowackiego w Częstochowie odbył się finał IV edycji Powiatowego Konkursu „Matematyka w geografii”. Od początku patronat nad inicjatywą objęła Pani Alicja Janowska – Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach, a dwa lata temu dołączył także Wydział Inżynierii Mechanicznej i Informatyki Politechniki Częstochowskiej. Konkurs ten przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z Częstochowy oraz powiatów: częstochowskiego, kłobuckiego, myszkowskiego. W tegorocznej edycji wzięło udział 82 uczestników z 22 szkół. W finale znalazły się 32 osoby, w tym dwóch uczniów naszej szkoły: Mateusz Wojtal i Wiktor Czarnota z klasy 8 a. Uczniowie do konkursu byli przygotowywani przez nauczycieli: p .R. Marcisz we współpracy z p.M. Powązką i p. A. Kowalską. Konkurencja była silna, gdyż nasi uczniowie musieli zmagać się z wiedzą gimnazjalistów. Mimo, że nie udało się Mateuszowi i Wiktorowi zostać laureatami gratulujemy, że zostali finalistami konkursu bo wykazali się wiedzą znacznie wykraczającą poza program szkoły podstawowej.

W oczekiwaniu na wyniki finałowych zmagań, uczestnicy i ich opiekunowie mieli okazję spotkać się z pracownikami Politechniki Częstochowskiej i wziąć udział w przygotowanych przez nich warsztatach. Dr Piotr Puchała z Instytutu Matematyki Politechniki Częstochowskiej przeprowadził zajęcia na temat „Od rozwiązywania równań wielomianowych do kodowania filmów i muzyki na płytach z pojedynkiem i zabójstwem w tle”. Natomiast mgr inż. Ewa Szymanek i mgr inż. Jakub Stempka z Instytutu Maszyn Cieplnych Politechniki Częstochowskiej zaproponowali zebranym spotkanie na temat „Modelowanie komputerowe właściwości aerodynamicznych pojazdów”.