„Ojczyzna, to wielki, zbiorowy obowiązek” C. K. Norwid

14 listopada, w naszej szkole, obchodziliśmy 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie klasy VIIa (pod kierunkiem wychowawczyni Katarzyny Gruszki i p. Magdaleny Cykowskiej) przygotowali uroczystą akademię. Dekoracje do inscenizacji wykonały: p. Ewa Głuszczuk i p. Agnieszka Kaczyńska.

Fabuła przedstawienia opowiadała historię wiejskiej rodziny, o silnych tradycjach patriotycznych. Życie jej członków było przepojone miłością do Ojczyzny, gotowością do największych poświęceń, z narażeniem życia włącznie. Pod swoim dachem ukrywali poetę, który jeszcze bardziej wzmacniał w nich wolę walki i ofiarności w imię wolności. Motywem przewodnim przedstawienia był Biały Orzeł – symbol Polski, którego „pisk” nie pozwalał tracić nadziei na wolność. Legenda o Białym Orle została opowiedziana słowami lektora, nastrojową muzyką oraz tańcem dziewcząt, wcielających się w role: Polski i atakujących ją zaborców.  Opowieść wzbogacona była pięknymi piosenkami w wykonaniu Julii Skorupy i Niny Karońskiej, wkomponowanymi w treść losów patriotycznej, chłopskiej rodziny. Pieśnią przewodnią były słowa: „Tak było zawsze, tak musiało być. Ktoś musiał umrzeć, aby ktoś mógł żyć” i „Polska Zmartwychwstaje”. W finale akademii wystąpił nasz szkolny raper „Rudy”, czyli Maciej Janas, który wzbudził szczególne uznanie wśród najmłodszej części widowni.

Inscenizacja została przyjęta z entuzjazmem przez wszystkich, którzy zasiedli na widowni, o czym świadczyły gromkie i długie brawa. Pomimo różnic wiekowych oceny były identyczne – świetne, wzruszające i uczące patriotyzmu przedstawienie.